Chleb bezglutenowy – najlepszy przepis
Dieta bezglutenowa jest prosta w teorii, ale każdy, kto z różnych powodów na nią przechodzi jako pierwszą trudność odkrywa problem pieczywa. Prędzej lub póżniej każdy za nim tęskni. Większość gotowych bochenków ze znakiem przekreślonego kłosa jest… niejadalna.
Wafle ryżowe to marna namiastka, jadłospis zupełnie bez tego podstawowego w wielu domach produktu staje się nudny. I trudny.
Nasze poszukiwania idealnego przepisu na chleb bezglutenowy, idealnej mąki trwały długo. Testowaliśmy mieszanki mąk gotowe i domowe.
Efekty, były różne. Od zupełnej katastrofy do połowicznego sukcesu. W końcu jednak dotarliśmy do idealnej kombinacji mąki, otrzymując złocisty bochenek o chrupiącej skórce i delikatnym miąższu.
Klucz do sukcesu - mąka bezglutenowa.
Dla nas okazała się to gotowa mieszanka do pieczywa Schär. Ten wpis nie powstał w ramach współpracy to nasza opinia oparta na osobistym doświadczeniu.
Składniki!
- 0.5 kg bezglutenowej mąki do chleba
- 20g drożdży (lub 14g suszonych)
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- łyżeczka soli
- 350-400ml ciepłej wody
Zacznij od przygotowania rozczynu z drożdży - w miseczce wymieszaj drożdże z kilkoma łyżkami ciepłej wody.
Do średniej miski wsyp całość mąki, dodaj rozczyn lub suche drożdże, sól, oliwę i wodę. Energicznie wymieszaj łyżką. Ponieważ mieszanka maki zawiera mąkę ziemniaczaną ciasto będzie stawiało opór, mieszaj do momentu gdy składniki się połączą i znikną grudki mąki. Ciasto będzie klejące, i dość "nierówne" w strukturze, nie musisz osiągnąć gładkiej faktury glutenowego ciasta. Do mieszania możesz użyć malaksera, miksera z końcówkami do ciasta, możesz też je wyrobić ręcznie. My jestesmy leniwi i wystarcza nam duża łyżka stołowa.
Wyrastanie: ciasto odstaw do wyrośnięcia na 45-60 minut, podwoi ono swoją objętość, pojawią się duże pęcherzyki powietrza. Po tym czasie wyrób ciasto jeszcze raz łyżką, tak aby pozbyć się powietrza. Podziel je na dwie części i przełóż do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Polej wierzch łyżeczką oliwy i wyrównaj nadając jednocześnie bochenkowi kształt. Możesz też naciąć w kilku miejscach wierzch (do pół centymetra).
Ciasto w foremkach zostaw do ponownego wyrośnięcia na dodatkowe pół godziny. Nagrzej piekarnik do 220 stopni (termoobieg plus grzanie góra, dół). Chleb piecz 40-50 minut. UWAGA - uważaj aby ciasto nie było zbyt wysoko i nie przypaliło się od góry.
Zostaw chleb w zamkniętym piekarniku do ostygnięcia. To jest nasz kluczowy trik - wilgoć, która pozostaje we wnętrzu piekarnika sprawia, że upieczony chleb nie rozpada się i nie kruszy w trakcie krojenia.
Jeśli Twój piekarnik nie ma termoobiegu eksperymentuj z czasem pieczenia i temperaturą. Możesz też wstawić do piekarnika małe naczynie z wodą - to może pomóc osiągnąć pożądany efekt - zwarty, delikatny bochenek.
Po wyjęciu z piekarnika połóż chleba na desce do krojenia i krój chleb na kromki ostrym nożem do pieczywa.
Komentarz